MY FAVORITES 0 PCS

BASKET 0 PSC PER 0


Eero Aarnio

country Finland

Show his/her products in catalog

Eero Aarnio se narodil v roce 1932 v Helsinkách a hodně jeho vzpomínek z dětství je spojeno s obdobím válečných a poválečných let. Sám říká, že nedokáže přesně říci, jak ho válka ovlivnila jako designéra, ale každopádně do této doby spadají vzpomínky na první podnikatelský počin, kdy společně se svým starším bratrem vyráběli kašírované kovboje, které sušili i přes ne úplně souhlasný postoj své matky v troubě a prodávali v obchodním domě Stockmans.

Svá studentská léta strávil na Institutu průmyslového designu v Helsinkách, kam se přihlásil na radu kamaráda poté co mu nevyšly zkoušky na architekturu, když propadl z testu z matematiky. Volba se ale ukázala jako správná, když jeho učitelé brzy rozpoznali jeho talent, který se zprvu projevoval hlavně excelentním prostorovým vnímáním a schopností kreslit objekty v obrovských perspektivách. Mezi jeho nejvýznamnější učitele, kteří ho nejvíc ovlivnili v celé jeho další tvorbě patřili Ilmari Tapiovaara a Antti Nurmesniemi, v té době nejzářivější hvězdy finského designu. Po smrti svého otce si svá studia si kromě asistentské práce pro své dva guru financoval také focením, kdy objížděl se svou pozdější manželkou Pirrko jižní Finsko na své Vespě a fotografoval staré domy.

Po skončení studií se jeho prvním a vlastně i posledním zaměstnavatelem stal tradiční finský výrobce ASKO. Po dvou letech strávených v ASKU se rozhodl odejít na volnou nohu., což se rozhodl oslavit tím, že si s manželkou koupili starého Forda Couriera a vyrazili na cestu do Říma. To se neukázalo jako nejlepší nápad, jelikož se jim vytoužený ale starý vůz po cestě doslova rozpadal na kusy a navíc ho museli neočekávaně dodanit, takže jím vysál poslední našetřené prostředky a rodina se dvěma malými dcerkami se ocitla ve vážných existenčních potížích.

Tehdy Aarnio vše vsadil na jedinou kartu. Začal s návrhy na své nejpřevratnější křeslo – Ballchair, které však skončilo jako prototyp na dlouho dobu pouze v jeho vlastním domě, protože o něj nikdo neměl zájem. Celý příběh zrození Ballchair v sekci síň slávy.

Jak víme, příběh skončil dobře a od roku 1968 se křeslo začalo vyrábět sériově a vyrábí se ve stejné podobě dodnes. Brzy následovaly další neméně úspěšné kousky a doufejme, že i nadále budou přibývat, protože pan Aarnio je i přes svůj pokročilý věk stále ve formě, což dokazují jeho poslední přírůstky z let 2002 a 2003.

Produkty:
Ball Chair (Globe Chair) presentation International Furniture Fair Cologne 1966
Pastil Chair (Pastilli, Gyro) 1967
Bubble Chair (Bing Bong) 1968
Tomato Chair 1971
Pony (Mustang) 1973
Copacabana Table 1991
Screw Tables 1992
Parabel Table 1994
Formula Chair 1998
Mushroom (od 1960 výroba za ratanu, prototyp ze sklolaminátu 1960, produkce ze sklolaminátu 1998)
Parabel Dining Table 2002
Focus Chair 2002
Tipi 2002
Focus 2 Chair 2003

Eero Aarnio